Закрыть
Все сервисы
Главная
Лента заметок
Теги
Группы
Рейтинги

Берегиня

12 августа´07 1:15 Просмотров: 3602 Комментариев: 16
Одним з найдавніших образів в українські народній культурі є Берегиня.
Це символ життя і родючості, Матері всього сущого, яка дає життя і оберігає. Це очевидне продовження і розвиток традиції прадавнього культу Великої Богині – матері-прародительки.

На малюнку жіноча статуетка "Оранта".
Трипільська культура (кін. IV тис. до н.е.
Видатний дослідник світової міфології Дж.Кемпбелл у книзі "Маски Бога: примітивна міфологія" писав: "Етап четвертий (30-10 тисяч років до Р.Х.) відкриває міфологію голої богині й міфологію храмів-печер. Найбагатші знахідки першого з цих комплексів виявилися в Україні, хоч місце поширення простягається на захід до Піренеїв та на схід до Байкальського озера. Отже Україна може бути окреслена як міфогенетична зона".

Трипільська культура залишила величезну кількість жіночих статуеток, які мали, очевидно, культове значення і були уособленням плодючості і врожайності, на що вказує наявність у глині, з якої їх виготовлено, домішок зерен злаків або крупно змеленого борошна.

Знаменита знахідка Трипільської культури з села Кошилівці (на Тернопільщині) – голова бика, на лобовій поверхні якого наколами відтворено силует жінки з піднятими догори руками, тобто в позі, що нагадує зображення богоматері Оранти:

Сакральний образ Берегині нагадують нам не тільки статуетки трипільських богинь, а й глиняні жіночі фігурки, знайдені у Трої Г.Шліманом і на острові Крит А.Евансом. Образ Берегині можна побачити і в “кам’яних бабах” – ідолах скіфо-сарматської доби, і в богинях, зображених на всесвітньо відомому Збручському ідолі , який отримав ім’я давньослов’янського бога Святовита.

Російський академік Борис Рибаков указує на те, що «трипільські статуетки юних матерів були, очевидно, одними з ранніх попередниць християнської Богородиці». Від жіночих фігурок трипільської доби до Оранти – Матері Божої на «непорушній стіні» у Софійському соборі в Києві – такою є еволюція образу берегині в українському народному мистецтві.

Берегиня – захисниця людей від усякого зла, добра «хатня» богиня, що оберігала оселю, малих дітей, добробут сім’ї.
Зображення Берегині – стилізованої жіночої фігурки з піднесеними для благословіння руками – і сьогодні можна зустріти на українських вишиванках і писанках. Схематичне зображення Берегині трансформувалося в малюнок Тризуба.

Матеріал взято тут: Берегиня');


ДобраНіч!

Ваша Ружа


Пожаловаться
Комментариев (12)
Отсортировать по дате Вниз
Солька*    13.08.2007, 10:27
Оценка:  0
Солька*
доброго солнечного дня! :09: :4:
Ружа    13.08.2007, 10:27
Оценка:  0
Ружа
взаино!
хотя у нас с тобой опять несовпаденье... на данный момент - 22:19. так что опять более кстати : "Добрых снов!" цем! :-)*)*)*)
fert_animus    12.08.2007, 16:00
Оценка:  0
fert_animus
:4: :05:
А я думала, что тризуб - это 2 мужчины, а по центру бутылка с компотом))))
Ружа    12.08.2007, 16:00
Оценка:  0
Ружа
ты ошибалась! ;-) :-))))
Тризуб - это Троица или Триединство - Отец-Мать-Дитя! ;-) это тот случай, когда матемактическое решение 1+1=2 неверно, в этом случае 1+1=3!!! :)))) (мысль взяла в книге" Анастасия"), а о Тризубе знала давно..видно подсознание хранило эту информацию )))
S@VA    12.08.2007, 07:15
Оценка:  0
S@VA
:1: :1: :1: Солнышко моё уставшее--отдыхай и просыпайся полной сил!!!! Светлого тебе воскресенья :4: :4: :4: :4: :4:
Ружа    12.08.2007, 07:15
Оценка:  0
Ружа
Спасибо!
Взаимно!
(сама была в шоке. когда увидела время написания, так увлеклась! :-) )

и тебе Светлого и Солнечного воскресенья!
Солнечного всмыле озаренного светом! а не жаркого! ;=) :-))))
Солька*    12.08.2007, 01:48
Оценка:  0
Солька*
:1: ласковых снов! :01:
Ружа    12.08.2007, 01:48
Оценка:  0
Ружа
спасибо!
доброго солнечного дня! ;-) :-)*)*)*)
Реклама