Закрыть
Все сервисы
Главная
Лента заметок
Теги
Группы
Рейтинги

Захист прав творців інтелектуальної власності в Україні

1 июля´08 22:57 Просмотров: 649 Комментариев: 0

Ні для кого не секрет, що сьогодні в галузі інтелектуальної власності щось не так. Фахівці або виїжджають з країни, або вивозяться інноваційні розробки закордон. Чому це відбувається?

В світі є дві системи захисту прав автора інтелектуальної власності - англосаксонська та євро-континентальна. Перша – працює в США, Росії, працювала і в Радянському Союзі. Це значить, що майнові права на фільм, фонограму, винахід, програму, літературний твір і т.п. відразу ж передаються замовнику (в СРСР всі майнові права мали належати державі). При цьому укладається договір про передачу цих прав. Так в США, за участь в фільмі, Голівуд спокійно відноситься до виплати тому ж Арнольду Шварценегеру винагороди в розмірі 20 млн. доларів і вище. Але при цьому актор передає у власність замовника – все (право отримувати прибутки, з іграшок, що створені по його образу, костюми, наклейки, плакати, використання образу в рекламі тощо). Євро-континентальна система здебільшого – в європейських країнах, бо компанії не мають можливості відразу ж виплатити таку суму. Так Жерар Депардьє отримує за роль гонорар в розмірі 100 тисяч євро. Але за кожен показ фільму в кінотеатрі, продаж диска чи касети з фільмом він отримує авторську винагороду (роялті) в розмірі кількох відсотків від доходу. Ця винагорода збирається уповноваженими організаціями і виплачується актору протягом всього життя і 70 років після смерті, вже його дітям і внукам. Фактично він отримує не меншу суму чим американський актор, але на протязі вказаного часу.

Зі здобуттям незалежності, Україна також обрала для себе євро-континентальну систему захисту прав творців інтелектуальної власності. А в 2003 році Державний департамент інтелектуальної власності звітував про приведення українського законодавства в цій галузі до європейських норм, відповідно до угоди між Україною і Європейськими Співтовариствами та їх державами-членами (угоду ратифіковано від 10.11.94). Дійсно було прийнято низку законів і з того часу, можна сказати, що права українського автора мають захищатися не гірше ніж французького. Що ж на справді відбувається в Україні?

Наприкінці 2007 року Рахункова Палата при Верховній Раді України по результатам аудиту ефективності діяльності Міністерства освіти та науки опублікувала прес-реліз, в якому зазначається, що Міністерство освіти і науки підготувало неприємний сюрприз винахідникам України, а саме – з дати вступу до СОТ у десятки разів збільшиться розмір зборів за дії, пов'язані з охороною прав на об'єкти інтелектуальної власності. Зазначене може спричинити втрату правового захисту створеного десятиріччями обсягу винаходів, що належить державі та суб'єктам інтелектуальної власності України, а також призвести до монополізації національного ринку іноземними патентовласниками, переходу винаходів до фізичних осіб, для яких встановлені пільги і, як наслідок, до гальмування технологічного й економічного розвитку держави. В цьому контексті важливим є те, що відповідні збори акумулюються не у державному бюджеті, а на рахунках суб'єкта підприємницької діяльності. Також, в результаті невиконання Держдепартаментом контрольних функцій щодо правомірності діяльності зареєстрованих організацій колективного управління, практично кожна така організація або створена, або виконує свої повноваження з порушенням чинного законодавства.
В результаті Держдепартамент подав до суду на Рахункову Палату, бо на їх погляд вона не мала права перевіряти державні підприємства підпорядковані Департаменту, йдеться про Державне підприємство «Українське агентство з авторських та суміжних прав» (ДП УААСП) і УкрПатент. В результаті була прийнята ухвала, заборонити на час судового розгляду публікацію звітів аудиту.

А діяльність ДП УААСП просто не могла не зацікавити. В 2007 році раптом було змінено керівництво цієї установи. Не пройшло і року, як "новий" менеджер під патронатом Держдепартаменту інтелектуальної власності показав справжню причину настільки несподіваної і мало з'ясовної рокіровки керівництва ГП УААСП. Під егідою збільшення відсотків по депозитних вкладах нове керівництво ГП УААСП перевело кошти в сумі більше 2,5 мільйонів доларів США авторської винагороди, зібраного в Україні для авторів і правовласників, в одну з філій ВАТ «Європейський банк розвитку і заощаджень» (ЄБРЗ, Сімферополь). Уже через неповних півроку Національний банк України почав процедуру ліквідації «обраного» банку.

16 квітня 2008 року Комітетом ВР України з питань науки і освіти прийнято Рішення «Про стан державного регулювання і управління у сфері розвитку, правової охорони і захисту інтелектуальної власності та інноваційної діяльності в Україні». Тут піднімається питання про питання щодо затвердження мінімальних ставок винагороди авторам технологій. Слід відзначити, що насправді, завдяки бездіяльності Держдепартаменту, винахідники не зможуть отримувати винагороду, бо в Цивільному Кодексі й досі не визначені їх майнові права, на відміну від інших творців інтелектуальної власності. Також вже розглянуто питання про створення єдиного центрального органу виконавчої влади у сфері науково-технічної та інноваційної діяльності замість існуючих структур – Держдепартаменту з інтелектуальної власності та інших. Кабміну рекомендується розглянути питання про надання Центрам науково-технічної та економічної інформації повноважень з координації діяльності в регіонах з питань трансферу технологій, інноваційної діяльності та інтелектуальної власності.
Рішення прийнято комітетом одноголосно, незалежно від партійної приналежності і підтримано ще десятьма комітетами, в тому числі й комітетом з питань національної безпеки і оборони. А в кінці березня вийшло доручення Кабінету Міністрів на підтримку цього рішення.

В травні цього року відбувся круглий стіл, учасниками якої стали три Всеукраїнських профспілки «Гільдія Акторів Кіно», «Гільдія Програмістів» та «Гільдія Винахідників», Центром інтелектуальної власності та передачі технологій НАН України, Рада національних асоціацій товаровиробників України при КМУ та Рахункова Палата при ВРУ, Національна Спілка Кінематографістів, Національна Музична Спілка, Спілка Звукорежисерів та Всеукраїнське Агентство Авторів. Учасники круглого столу підтримали ініціативу про реорганізацію Держдепартаменту. Водночас була оприлюднена інформація, що відбувається саботаж цього рішення і він ініціюється кількома людьми. На вимогу журналістів було названо лише одну людину – Дмитро Табачник. По результатам обговорення було підписано відкритого листа до Президента, Прем'єр-міністра та Голови Верховної Ради України. У ньому містяться вимоги щодо створення центрального органу виконавчої влади з питань правової охорони інтелектуальної власності, слідчої комісії з перевірки діяльності Державного департаменту інтелектуальної власності та державних підприємств, що збирають авторську винагороду та фінансуються за рахунок патентних зборів; перегляду ставок зборів за охорону винаходів та інших об'єктів інтелектуальної власності, а також створення прозорої системи витрачання цих коштів. Гільдією Винахідників, додатково відправлено листи А. Яценюку, В. Полохало та А. Гриценко з вимогою внесення змін у законодавство, з метою визначення майнових прав авторів винаходів, корисних моделей, промислових зразків; зробити депутатський запит до Держдепартаменту з поясненнями її керівництва, щодо бездіяльності, з вимогою надати копії цих пояснень для оскарження Гільдією Винахідників бездіяльності Держдепартаменту в суді.
Теги: впс гільдія творців
Пожаловаться
Комментариев (0)
Реклама
Реклама